Çalışma Saatleri

Hafta Arası, 09:00 - 18:00

Cumartesi, 09:00 - 17:00

Bizi Arayın!

0 (212) 663-6667

Bize E-Posta Gönderin!

info@aecdilokullari.com

İNGİLİZCE ÖĞRENME

DÜNYA İLETİŞİM DİLİ İNGİLİZCE

Küreselleşmenin sürecini tamamlayıp boyut değiştirdiğinin düşünülmeye başlandığı şu günlerde, değişmeyen ve üzerinde uzlaşılan tek gerçek İngilizcenin hala dünya dili olmasıdır. İngilizce, anadili farklı olan insanların konuştuğu ilk "küresel ortak dil" olarak tanımlanmaktadır. İngilizce; iletişim, bilim, ticaret, havacılık, eğlence, radyo ve diplomasi alanlarında egemen uluslararası yardımcı dildir. İngilizcenin yayılmasında Britanya İmparatorluğu'nun büyük payı vardır. Amerika Birleşik Devletleri'nin II. Dünya Savaşı sonrasında artan ekonomik ve kültürel etkisi, İngilizcenin benimsenmesini önemli şekilde hızlandırmıştır.

İngilizcenin dünyadaki iletişim dili olarak önemi gün geçtikçe artmaktadır. İstatistikler, İngilizce dilini ikinci dil olarak konuşanların sayısının anadil olarak konuşanların sayısını geçtiğini göstermektedir. Bu yüzden dünyada bilim dilinin %70’i, haberleşme dilinin %80’i ve internet dilinin %90'ı İngilizce olarak yapılandırılmıştır.

Uluslararası ortak dil olan İngilizce, Türkiye’de hemen her alanda iş başvurularında diplomanızdan sonra bilip bilmediğinizin sorgulandığı ilk nitelik olmuş durumda. Kısacası, eğer İngilizce biliyorsanız, bir adım öne geçtiniz demektir.

İNGİLİZCE ÖĞRENME KONUSUNDA ÖNYARGILAR

Kişilerin yabancı dile karşı ön yargıları, yabancı dil eğitimlerini "ders" olarak algılamalarından kaynaklanmaktadır. Örneğin İngilizce; bir sınıfta öğretmenin dersi anlattığı, öğrencilerin ise sıralarında ses çıkarmadan öğretmenlerini dinledikleri bir sahnede öğrenebilecekleri bir şey değil. Dil; ihtiyaçtan doğar ve yaşayan / gelişen bir öğedir. Yabancı dil öğrenmek; öğrendiğiniz dili yaşamın içine sokmadan, o dili konuşmadan, İngilizce ile düşünüp karar vermeden, yanlış yapmadan, ulaşılabilecek bir hedef değil.

İNGİLİZCE ÖĞRENMENİN PÜF NOKTALARI

 • Uzun bir yoldasınız. Sihirli bir değnek beklemeyin.
 • İngilizce öğrenmek için yurt dışına çıktıysanız Türkçe konuşmaktan uzak durun.
 • Ödevlerinizi aksatmayın.
 • Okuyun, okuyun, okuyun (İngilizce yazılmış her şeyi).
 • İzleyin, izleyin, izleyin (reklamlar, haberler, çizgi filmler, diziler vb).
 • Hata yapmaktan HİÇ korkmayın.
 • Sözcüklere fazla odaklanmayın.
 • İngilizce okurken ve dinlerken anlamayınca moralinizi bozmayın. Konunun bütünü hakkında bilgi sahibi olmanız yeter. (Zamanla daha fazla anlamaya başlarsınız.)
 • Meraklı olun.
 • Yurtdışına çıktığınızda yaşlılar hedefiniz olsun. Batı toplumlarında yaşlılar çok yalnızlar. Konuşacak birilerini aradıklarından sizinle uzun uzun konuşurlar.
 • Native speaker (anadili İngilizce olan) kişilerle arkadaşlık kurun ve onlarla mümkün olduğu kadar çok konuşun.